Katrina Kammarmusikfestival 2026

Festival på Åland 5-8.8.2026

Fyra dagar med ett tiotal evenemang på olika platser på Åland.

Konstnärlig ledare: Cecilia Zilliacus (violin)
Tema: TOTAL FESTIVAL

Vi kan lova dig en festival som är öppen, familjär och nyfiken. Programmet är variationsrikt och överraskar. Årets tema hämtar sin inspiration i begreppet totalitarism under olika tidsperioder i allmänhet och särskilt från filosofen Hanna Arendts tid och idévärld. Det finns många exempel på hur musik och tonsättare påverkats av totalitära samhällsstrukturer.

Musikerna som deltar i festivalen är mycket professionella. De kommer främst från Finland och Sverige men också från andra länder. Det har alla det gemensamt att de ingår i det nätverk av artister som Cecilia Zilliacus har. De spelar under festivalen i många olika sammansättningar och i fasta ensembler. De jobbar hårt under festivalen för att passion och professionalism ska mötas och ljuv musik uppstå.

Bland festivalens konserter och evenemang finns också gratisevenemang, en barnkonsert och en skön och reflekterande brunchkonsert som avslutar festivalens intensiva kammarmusikdagar. En total festival som du kommer att minnas resten av ditt liv för dess skönhet och mänskliga värme.

Kammarmusik 2026
TOTAL FESTIVAL

Filosofen Hannah Arendt vill i sin bok “Totalitarismens ursprung” förklara uppkomsten av de totalitära styrelseskick som med jämna mellanrum drabbar världen. Arendts tankar är utgångspunkten för Katrina kammarmusikfestival 2026.

Förutom den omedelbara associationen till ideologi, politik och odemokratiskt styre tänker jag också på själva ordet “total”. Vad betyder “total”? Är det bra eller dåligt, frihet eller tvång. Är det ens möjligt att definiera? 

Mängder av musik har tillkommit och använts i protest mot eller som hyllning till totalitära makter. Mycket musik har också komponerats trots förtryck. Musik som står stark, fri och självständig - Bach och kyrka, Sjostakovitj och Pärt och kommunism, Haas och nazism. 

En av representanterna för motsatsen till totalitarism under festivalen är Pippi Långstrump - hon har lovat att komma till Katrinas barnkonsert! 

Och Joseph “Pappa” Haydn” - total musik i sin finaste form - kommer också. Han talar med balansens och livslustens röst, även om också hans musik använts i tveksamma sammanhang.

Kära publik, välkomna till Total Festival på Åland i 5-8 augusti och till att totalt gå upp i musiken!

Hanna Arendt
Program

OBS programmet är preliminärt och mer information om konserterna är på kommande. 

ONSDAG 5.8.2026 

10.00 Bagarstugan Café & Vin, Mariehamn (fri entré)
”Frukostkvart”

Festivalens medverkande artister

15.00 Alandicas foajé 
”Kaffekvarn" med Markus Kåhre

Johann Sebastian Bach
Ylvali McTigert Zilliacus

Edvard Grieg: Solveigs sang
Margareta Bengtson, Mathias Algotsson

Maurice Ravel/Mathias Algotsson: Pavane för en död prinsessa
Mathias Algotsson

Erik Satie: Elegie
Margareta Bengtson, Mathias Algotsson

Igor Stravinsky: Historien om en soldat - Sats 1, Marche du Soldat
Emilia Sågfors, Tuija Hakkila, Cecilia Zilliacus

Luigi Dallapiccola: Intermezzo för solocello
Kati Raitinen

Aaron Copland: Nocturne
Cecilia Zilliacus, Tuija Hakkila

Tara Valkonen: Unohduksen laulu (Glömskans sång)
Kati Raitinen

19.00 Sankt Görans kyrka, Mariehamn 
Öppningskonsert

Joseph Haydn: Pianotrio i c-moll, Hob. XV:13
Tuija Hakkila, Cecilia Zilliacus, Kati Raitinen

Mieczysław Weinberg: Stråktrio Op. 48
Cecilia Zilliacus, Ylvali McTigert Zilliacus, Kati Raitinen

Pavel Haas: Stråkkvartett "Monkey Mountain" - Sats 4 
Avantikvartetten

---

Joseph Haydn: Stråkkvartett Nr. 3 C-dur ("Emperor"), Hob. III:77 - Sats 2
Avantikvartetten 

Joseph Haydn: Improvisation över Haydn: Poco Adagio - cantabile
Margareta Bengtson, Mathias Algotsson

Duke Ellington: Freedom
Margareta Bengtson, Mathias Algotsson

Helvi Leiviskä: Pianokvartett i A-dur, Op. 1
Tuija Hakkila, Cecilia Zilliacus, Ylvali McTigert Zilliacus, Kati Raitinen

TORSDAG 6.8.2026

10.00 Bagarstugan Café & Vin, Mariehamn (fri entré)
”Frukostkvart”

Festivalens medverkande artister

12.00 Alandicas foajé 
"Allt mellan himmel och jord"
Margareta Bengtson, Mathias Algotsson

Två internationellt erkända artister med ett långt samarbete i bagaget vill möta publiken i en gränsöverskridande konsert. Den traditionella jazzen ligger som grund och för dagen en extra hyllning till Alice Babs. Det blir också improvisationer över folkliga koraler och visor, klassiska sånger och egna kompositioner.

16.00 Alandicas foajé 
Barnkonsert: Möt Alice Stenberg som Pippi Långstrump!

Jan Johansson/Georg Riedel: Pippisånger
Margareta Bengtson, Mathias Algotsson

Estniska Pippisånger
Estonian Percussion Group 

Philip Glass 
Estonian Percussion Group

Anna Meredith: A short tribute to Teenage fan club
Avantikvartetten

Philip Glass
Avantikvartetten

Joseph Haydn
Avantikvartetten

17.00 Alandicas foajé 
Workshop med Estonian Percussion Group

20.00 Jomala kyrka
Kvällskonsert

Joseph Haydn: Pianokonsert i D dur, Hob. XVIII:11
Tuija Hakkila

Dmitrij Sjostakovitj: Stråkkvartett Nr. 4 i D dur, Op. 83
Avantikvartetten

---

Arvo Pärt: Cantus in memoraim Benjamin Britten
Katrinas festspelsorkester

Joseph Haydn: Violinkonsert i C dur, Hob.VIIa:1
Cecilia Zilliacus, Katrinas festspelsorkester

FREDAG 7.8.2026

10.00 Bagarstugan Café & Vin, Mariehamn (fri entré)
”Frukostkvart”

Festivalens medverkande artister

12.00 Ålands konstmuseum, Mariehamn
Lunchkonsert 

Estonian Percussion Group & Kim Jansson

Karl Johan Lattikas: V (2026)
Uruppförande

Kim Jansson/Jack Mattsson: Sånger från Katrina (1986/2026)

Philip Glass: Águas da Amazônia (1993-1999)

  • I. Japurá River
  • II. Xingu River
  • III. Madeira River
  • IV. Amazon River

Kim Jansson/Jack Mattsson: Cavatina (1986/2026)

Arvo Pärt/Vambola Krigul: Fratres (1977/2006)

Marc Mellits: Gravity (2013)

15.00 Ålands musikinstitut, Mariehamn 
Mästarkurskonsert

19.00 Finströms kyrka
"Omkring 1984"

Joseph Haydn: Pianosonat i g-moll, Hob. XVI:44 - Sats 1, Moderato
Tuija Hakkila 

Philip Glass: Prelude to the Endgame 
Walter McTigert

Joseph Haydn: Pianosonat i g-moll, Hob. XVI:44 - Sats 2, Allegretto
Tuija Hakkila

Krzysztof Penderecki: Cadenza för solo viola
Ylvali McTiget Zilliacus

Joseph Haydn: Pianosonat i C-dur, Hob. XVI:50 - Sats 1, Allegro
Tuija Hakkila

Luboš Fišer: Crux
Cecilia Zilliacus

Joseph Haydn: Pianosonat i C-dur, Hob. XVI:50 - Sats 2, Adagio
Tuija Hakkila

György Ligeti: Sonat för solocello
I. Dialogo – Adagio, rubato, cantabile
Kati Raitinen

Joseph Haydn: Pianosonat i C-dur, Hob. XVI:50 - Sats 3, Allegro molto
Tuija Hakkila

LÖRDAG 8.8.2026

10:30 Alandicas foajé 
Brunchkonsert

Ylva Perera & Birgit Schaffar-Kronqvist

Benjamin Britten
Cecilia Zilliacus, Tuija Hakkila

Rouzbeh Rafie: Karãn för cello och elektronik
Kati Raitinen

Joseph Haydn
Tuija Hakkila

Mästarkurser

MÄSTARKURSER i solospel & kammarmusik 4 - 7.8 2026

Se vidare information

Emilia Sågfors
Emilia Sågfors
Producent
emilia@katrina.ax
Medverkande
Cecilia Zilliacus på färja foto Tina Axelsson
Cecilia Zilliacus
violin, konstnärlig ledare

”Cecilia is extremely musical and living proof that it's always possible to pursue unusual ideas.” (The Strad, 2018) Genom åren har publiken omfamnat Cecilias lika raffinerade som varma uttolkningar av allt från de stora klassiska och romantiska verken till nutida kammarmusik och samarbeten över genrerna – från Europas mest framstående symfoniorkestrar, dirigenter och komponister till jazzmusiker, folkmusiker, singer song-writers och många andra. Utbyte mellan medmusikanter och kontakt med publiken är ledstjärnor för de sammanhang som hon väljer eller initierar. ”Jag vill befinna mig i sammanhang där det är viktigt att just jag bidrar med min särprägel – precis som de andra musikerna bidrar med sin – och att vårt arbete tillsammans blir större än delarna.”

Cecilias arbete med att lyfta fram okända tonsättare, både manliga och kvinnliga, har lett till en mycket bred repertoar. Inte minst möter hon publiken i kompositioner som tonsättare skriver just för henne. Hon samarbetar regelbundet med internationellt verksamma musiker, kompositörer och dirigenter, och har gjort en rad uppmärksammade skivinspelningar, varav flera belönats med Grammis. Som solist har hon framträtt med de flesta svenska symfoniorkestrar samt med många nordiska och europeiska.

Cecilia är konstnärlig ledare för Katrina kammarmusik och hade samma roll för Musikfestspelen Korsholm 2018–2022. Hon var en drivande kraft i den flerfaldigt prisbelönade stråktrion ZilliacusPerssonRaitinen och är nu aktiv i både Amandatrion (Kati Raitinen, cello, Bengt Forsberg, piano) och i Zilliacuskvartetten. Hennes ledarskap kännetecknas av en öppen och lustfylld inbjudan till kreativa processer. På så sätt har hon spelat en stor roll för tillströmningen av nordiska och europeiska kompositörer och artister till Stockholm och Finland.

Cecilia är utbildad i Stockholm och i Köln. Hon är professor vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm och vid Sibelius-Akademin i Helsingfors. Hon är också ledamot av Kungliga Musikaliska Akademien. Violinen är sedan många år en Nicola Gagliano från Järnåkerfonden.

Foto: Tina Axelsson