UR DJUPEN – musik i Allhelgonatid

Under Allhelgonahelgen arrangerar Kulturföreningen Katrina i samarbete med Norra Ålands församling två körkonserter som genomgående består av Arvo Pärts meditativa och berörande musik. 

Under konserten ”Ur djupen – musik i Allhelgonatid” framför körerna Voces Alandicae och Katrina kammarkör både egna körverk av Pärt, det gemensamma körverket Sieben Magnificat Antiphonen, samt De profundis för manskör, orgel och slagverk. Körerna leds av Christian Juslin och Henrik Herlin. Vi får även lyssna till Arvo Pärts kända komposition Spiegel im Spiegel på orgel som spelas av Christian Juslin. 

Tid & Plats:

• Lördag 31.10 kl. 19.00 i Jomala kyrka
• Söndag 1.11 kl. 16.00 i Sunds kyrka

Konsertens längd: 1 timme. 

Biljetter 20€ köps i förväg via Billetto, eller vid dörren 1 timme före konsertstart. 

Köp biljett, Jomala kyrka

Köp biljett, Sunds kyrka

Varmt välkommen att stanna upp i Allhelgonatid! ✨

Arvo Pärt - allhelgonsmusik 2026
Program
  • De profundis – manskör, orgel och slagverk
  • Virgencita – Voces Alandicae
  • Ja ma kuulsin hääle – Voces Alandicae
  • Spiegel im Spiegel – orgel
  • The Deer's Cry – Katrina kammarkör
  • Morning Star – Katrina kammarkör
  • Sieben Magnificat-Antiphonen – Katrina kammarkör och Voces Alandicae
Arvo Pärt allhelgonakonsert
Beskrivning av programmet

Under Allhelgonahelgen arrangerar Kulturföreningen Katrina i samarbete med Norra Ålands församling två körkonserter besående av musik av Arvo Pärt. Det är första gången en konsert helt tillägnad den estniske kompositörens körmusik arrangeras på Åland. Konserterna har fått namnet ”Ur djupen” efter ett av styckena som framförs.

Arvo Pärt är en av de mest spelade nutida kompositörerna. Under sin långa kompositionskarriär har han genomgång flera olika faser, men ett gemensamt drag för dem alla är användningen av tystnad. Det gör att hans musik ofta upplevs som meditativ.

Sångtexterna som framförs under konserten behandlar oro och självrannsakan, men de har alltid en ljus upplösning. Den inledande manskören ”De profundis”, med orgel och slagverk, handlar om att ropa från djupen efter räddning. Det avslutande verket, ”Sieben Magnificat-antiphonen”, däremot gör klart att frälsningen redan finns i Guds födelse.

Där emellan blir det lovsång till jungfrun av Guadalupe, en bön om skydd mot stråtrövare och flera andra sånger. Ett instrumentalt stycke ingår också, nämligen det kännspaka verket ”Spiegel im Spiegel” som framförs av Christian Juslin på orgel.

Två körer medverkar i konserten. Katrina kammarkör fick sin början i samband med föreställningarna av musikteatern Katrina 2024 och verkar fortfarande inom ramen för Kulturföreningen Katrina. Kören sjunger konstmusik av olika slag, med särskilt fokus på nyare musik. Kören leds av Henrik Herlin.

Voces Alandicae är en vokalensemble som grundades 2020 med målsättningen att sjunga kammarmusik för mindre ensemble med god tonbildning. Kören har ingen fast körledare men dirigeras i den här konserten av Christian Juslin.

Kim Jansson medverkar i konserten på slagverk.