Avslutning av dirigentkurs: Bak-som-fram-konsert

Dirigentkursens avslutas med en konsert av deltagarna 

8 november kl 15 på Ålands musikinstitut i Mariehamn, fritt inträde

Repetitionerna är öppna för allmänheten: lördag kl 10-14 och söndag kl 10-14.50 (med paus kl 12-13).

Dirigenterna Anna-Maria Helsing och Vuokko Lahtinen har fungerat som kursledare för dirigentkurserna.

Den 6–8 november samlas dirigenter från flera länder på Åland för tre dagars intensivt orkesterarbete under ledning av Anna-Maria Helsing. Samtidigt får sex åländska ungdomar möjlighet att prova på dirigering och arbeta med en professionell orkester.

För sjätte året i rad arrangerar Kulturföreningen Katrina dirigentkurs på Åland. I årets kurs deltar dirigenter från Åland, Finland, Sverige, Tyskland, Slovenien och Iran/Nederländerna. Kursen ger deltagarna möjlighet att utveckla sin dirigering i praktiskt arbete med en professionell orkester. Repertoaren omfattar verk av Mozart, Haydn och Grieg.

På lördagen ordnas också en separat dirigentkurs för sex åländska ungdomar i åldern 12–20 år. Under ledning av dirigenten och violasten Vuokko Lahtinen får de lära sig grunderna i dirigering och prova på att dirigera en professionell ensemble. På programmet står verk av Amy Beach, Einojuhani Rautavaara, Mozart och Sibelius.

Kurshelgen avslutas med en konsert söndagen den 8 november kl 15 på Ålands musikinstitut i Mariehamn. I den så kallade bak-som-fram-konserten får publiken uppleva dirigeringen ur ett ovanligt perspektiv. Konserten är öppen för allmänheten och har fritt inträde. Även repetitionerna är öppna för allmänheten: lördag kl 10-14 och söndag kl 10-14.50 (med paus kl 12-13).

Kursledaren Anna-Maria Helsing är chefsdirigent för Vasa stadsorkester och BBC Concert Orchestra i London. Hon har en lång relation till Åland och har tidigare dirigerat flera av Kulturföreningen Katrinas produktioner, däribland MagnusMaria (2014), Figaro1917 (2017), Lisbeta (2021) och Katrina – en musikteater (2024).

I samarbete med Ålands Musikinstitut

Dirigentkurs A-M Helsing
Repertoar

Repertoar, Anna-Maria Helsings kurs:

  • Wolfgang Amadeus Mozart, Uvertyr till Don Giovanni
  • Wolfgang Amadeus Mozart, Violinkonsert nr 3 i G-dur, K. 216, Solist: Martin Granström
  • Joseph Haydn, Symfoni nr 96 i D-dur, “The Miracle”
  • Edvard Grieg, Holbergsviten (Från Holbergs tid), op. 40

 

Repertoar, Vuokko Lahtinens ungdomskurs:

  • Amy Beach, Peace I Leave with You
  • Einojuhani Rautavaara, Pelimannit, sats 1
  • Wolfgang Amadeus Mozart, Divertimento i D-dur, fi nal Presto
  • Jean Sibelius, Valse triste
Vuokko Lahtinen foto: Sanna Lehto